Výhody pití olivového oleje a citronové šťávy

Z olivového oleje a citronové šťávy se dá připravit skvělá zálivka na salát, ale může být prospěšná i pro vaše zdraví?

Ve světě přírodní medicíny je pití olivového oleje a citronové šťávy před spaním nebo jako součást detoxikační očisty na lačný žaludek považováno za potenciální podporu zdraví z mnoha důvodů.

Zde se dozvíte, proč byste měli uvažovat o pití olivového oleje s citronovou šťávou, a také naše doporučení na nejlepší olivový olej pro tento účel.

Extra-panensky-olivovy-olej-s-citronem-z-Recka

Síla olivového oleje a citronové šťávy

Přestože neexistuje žádný konkrétní výzkum o prospěšnosti pití olivového oleje s citronovou šťávou, neoficiální důkazy od lékařů zabývajících se přírodní medicínou uvádějí řadu potenciálních zdravotních přínosů olivového oleje. Tato kombinace se již používá od nepaměti i při domácím léčení.

Přínosy pití olivového oleje

Nejprve se podívejme na praxi, která má dostatek výzkumů: konzumaci olivového oleje jako součást stravy. Někteří se domnívají, že pití olivového oleje samo o sobě může mít dokonce více výhod než pravidelná konzumace olivového oleje, zejména pokud jde o trávicí systém.

Je obecně známo, že užívání extra panenského olivového oleje může detoxikovat organismus, zklidnit žaludek a dokonce pomoci při hubnutí.

Jaký olivový olej byste měli pít?

Který olivový olej je nejlepší užívat? I když jsou všechny olivové oleje zdravé, jeden typ olivového oleje kraluje: extra panenský (extra virgin) olivový olej (EVPOO). EVOO je lisovaný za studena, nezahřívaný a vyrobený s minimálním zpracováním. Výrobci jednoduše olivy rozdrtí a oddělí olej od dužiny, takže v oleji zůstanou jemné mikroživiny, díky nimž je olivový olej tak zdravý. Proto se většina výzkumů zaměřených na zdraví olivového oleje týká právě EVOO.

Některé ze super-zdravých látek v EVOO jsou polyfenoly. Bylo prokázáno, že polyfenoly mají mnoho zdraví prospěšných účinků, včetně prevence rakoviny, srdečních onemocnění a neurodegenerativních onemocnění. Mezi polyfenolové sloučeniny obsažené v EVOO patří oleuropein, hydroxytyrosol a oleokanthal, které mají silné antimikrobiální, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.

Kromě toho EVOO obsahuje až 83 % kyseliny olejové, což je více než jakýkoli jiný olej. Tato mononenasycená mastná kyselina, známá jako jeden z "dobrých tuků", pomáhá v boji proti rakovině a zánětům, a dokonce vám může pomoci regulovat hladinu cholesterolu tím, že snižuje hladinu špatného cholesterolu.

Výhody pití olivového oleje a citronové šťávy

Pití citronové šťávy vám sice může způsobit otlaky na rtech, ale potenciální přínosy mohou stát za to. Citrony jsou známé vysokým obsahem vitamínů, zejména vitamínu C, ale co dalšího přinášejí? Podívejte se na zdraví prospěšné účinky pití olivového oleje a citronové šťávy.

1. Dobré tuky

Tyto "dobré tuky" jsou skutečně dobré: výzkumy ukazují, že mononenasycené mastné kyseliny mohou mít závažné zdravotní účinky. Mnoho lidí "nedostává dostatek polynenasycených mastných kyselin (PUFA) a mononenasycených mastných kyselin (MUFA), které se nacházejí v některých olejích, ořeších, semenech a dalších rostlinných zdrojích". Mononenasycené tuky jsou však ve skutečnosti velmi užitečné pro celkové zdraví.

Protože tyto zdravé tuky mohou snižovat riziko srdečních onemocnění, je důležité zařadit MUFA do zdravého jídelníčku. Pití EVOO vám to usnadní.

2. Zdraví srdce

Řada přesvědčivých studií se zabývá účinky EVOO na kardiovaskulární a srdeční zdraví. Ve studii PREDIMED z roku 2013 konzumovalo více než 7 000 dospělých ve Španělsku středomořskou stravu. Účastníci měli za úkol každý den sníst buď směs ořechů, nebo více než čtyři polévkové lžíce EVOO. Kontrolní skupina ve studii místo toho jedla nízkotučnou stravu.

Výsledky byly působivé. Kombinované riziko mrtvice, infarktu a úmrtí na srdeční onemocnění bylo ve skupině se středomořskou stravou s ořechy o 28 % nižší. Ještě působivější bylo kombinované riziko o 31 % nižší ve skupině se středomořskou stravou s olivovým olejem.

Citronová šťáva

Citronová šťáva má vysoký obsah vitaminu C. Jeden citron ve skutečnosti poskytuje 51 % denní dávky vitaminu C. Podle výzkumu by konzumace ovoce a zeleniny bohatých na vitamin C mohla snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Rostlinné sloučeniny v citronech, zejména hesperidin a diosmin, navíc mohou snižovat hladinu cholesterolu.

Olivovy-olej-a-citron-zdrava-kombinace-alolivier

3. Zdraví trávicího traktu

Olivový olej může pomoci při častějším trápení: zácpě. Tento nepříjemný stav postihovat přibližně 34 % dospělých nad 60 let.

V nedávné studii účastníci pili každý den jednu čajovou lžičku olivového oleje po dobu čtyř týdnů. Výsledky byly slibné: pacientům se výrazně ulevilo. Navíc bylo zjištěno, že olivový olej má stejné účinky jako minerální olej, který je běžným lékem na tento stav.

Citronová šťáva

Citrony obsahují pektin, což je rozpustná vláknina, která prokazatelně zlepšuje zdraví střev a může zpomalit trávení cukrů a škrobů, což může vést ke snížení hladiny cukru v krvi.

Tato vláknina se však nenachází ve šťávě - je v dužině. Proto byste možná měli používat spíše dužnatější citronovou šťávu než nějakou scezenou. Nejlépe by mohla fungovat čerstvě vymačkaná citronová šťáva.

4. Ztráta hmotnosti

Olivový olej sice obsahuje hodně tuku, ale to neznamená, že po něm tloustnete. Ve skutečnosti to může být naopak. Jedna studie zjistila, že ženy s nadbytkem tělesného tuku, které do svého jídelníčku přidaly 1,5 lžíce EVOO, dokázaly snadněji zhubnout a také u nich došlo k většímu snížení krevního tlaku než u žen, které jedly stejné množství sójového oleje.

5. Prevence ledvinových kamenů

Ledvinové kameny jsou častým (a velmi nepříjemným) problémem. Výzkumy ukazují, že kyselina citronová může pomoci předcházet vzniku ledvinových kamenů. Proč? Kyselina citronová zvyšuje pH moči, čímž se prostředí stává méně příznivé pro tvorbu ledvinových kamenů. Ve skutečnosti by k prevenci tvorby ledvinových kamenů mohly stačit čtyři unce citronové šťávy denně.

6. Prevence žlučových kamenů

Olivový olej a citronová šťáva

Podobně jako ledvinové kameny jsou i žlučové kameny tvrdé usazeniny, které vznikají ve žlučníku a způsobují bolest, nevolnost a zvracení. Typickým lékem je chirurgické odstranění.

Lékaři přírodní medicíny však doporučují vyzkoušet očistu žlučníku ještě před naplánováním operace. Podle časopisu Alternative Medicine Review můžete zkusit 12 hodin nejíst a poté každých 15 minut po dobu osmi cyklů vypít čtyři lžíce olivového oleje a následně jednu lžíci citronové šťávy. I když by tato léčba mohla fungovat, neexistuje žádný přesvědčivý výzkum, který by ji potvrzoval.

Jak vybrat extra panenský olivový olej k pití

Jak již bylo zmíněno, extra panenský by měl být vaší volbou pro pití olivového oleje a citronové šťávy, a to díky svým nepřekonatelným zdravotním účinkům. Jaký olivový olej byste si tedy měli vybrat? Zpravidla platí, že olivový olej, který vás při pití nutí ke kašli nebo vás lechtá v krku, je pravděpodobně tou nejlepší volbou. To znamená, že má vysoký obsah polyfenolů, super-zdravých látek.

Pokud si olivový olej kupujete předtím, než ho ochutnáte, je tu další vodítko: Dr. William Li, internista a autor knihy Eat to Beat Disease, doporučuje jednodruhové olivové oleje z odrůd Koroneiki, Picual a Moraiolo, protože ty obvykle obsahují nejvyšší množství polyfenolů.

Zde jsou skvělé možnosti, vyrobené z oliv Koroneiki.

Greek Pony Farm Kalamata P.D.O. extra panenský olivový olej je oceněný monovarietální olej Koroneiki. Vzhledem k tomu, že se ručně sklizené olivy lisují ihned po sklizni, má obzvláště vysoký obsah zdravých polyfenolů.

Podtrženo, sečteno

Pití olivového oleje a citronové šťávy je spolehlivý způsob, jak získat výhody obou zdraví prospěšných složek.

Ať už se rozhodnete pít hned ráno nebo před spaním, vaše tělo vám za přísun živin poděkuje. A pokud vám pití olivového oleje a citronové šťávy přímo nevyhovuje, můžete tuto melanž použít i na zálivku příštího salátu.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení